Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Mixer

 

Mixer, Özellikleri

Mikser Nedir

Mikser, gelen birden fazla sinyali işlemeye, mikslemeye ve istenilen sinyal yollarına yönlendirmeye yarar. Gerek sinyal işlemciler,gerekse FX üniteleri mikser üzerindeki sinyal yollarına dahil edilerek genel mix sinyaline eklenir.

Bu sinyal yolları, genel olarak mikserlerin marka ve modelleri değişse de standart sinyal akışlarına sahiptirler. Bir mikserin işlevsel hale gelmesini sinyal akışı sağlar. Mikser üzerindeki sinyal yolları kullanıcısının yönlendirmesiyle, gelen sinyali mikser üzerindeki, farklı görevleri bulunan çeşitli elektronik devrelere yönlendirir.

Mikserlerin sinyal akışları ne kadar karışık olursa olsun dış görünümleri kullanıma en uygun şekilde tasarlanmıştır. Uygulamalarında farklılık olan live ve stüdyo ortamları için üretilen mikserler birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Bir şarkıda çalışılan tüm kanalların bir birine dengelenesi, yani sesin düzeyine yapılan bir müdale aşamasıdır.

Ancak bu müdahale sadece ses düzeyi ile sınırlı kalmaz şarkıdaki efektlerde bu mix sırasında şarkıya eklenir. Dinamik alan çalışmaları yapılır , sesin berraklığı ve tonu üzerindeki çalışmalarda bu aşamada bitirilir.

Öyleyse mix bir şarkının son kullanıcıya ulaşmadan önce yapılan genel duyumu en iyi hale getirme işleminde masteringden önceki adımdır. Mastering ise bir albümü mixi olarak görülebilir, nasıl mixde kanallar dengeleniyorsa masteringdede bir albümdeki şarkılar bir birine eşitlenir.

Böylece son kullanıcı evinde müzik dinlerken sürekli volume düğmesine dokunmak zorunda kalmaz.

Yeni başlayan biri için ilk bakışta çok karmaşık görünen mikserler nasıl çalıştıkları anlaşıldıktan sonra, üzerlerindeki fonksiyon ünitelerinin birbirlerinin kopyaları olduğunun farkına varılması ile birlikte daha kolay kullanılır hale gelecektir.

Mikserler küçük taşınabilir olanlardan büyük stüdyo konsollarına kadar çeşitli değişik büyüklüklerde ve tasarımlarda karşımıza çıkarlar.

Stüdyo için üretilen mikserlere in-line mikser, live için üretilenlere ise split mikser denir.

Mix bir parçayı baştan aşağıya değiştirebilir veya bilgisiz biri tarafından güzel bir şarkı kötü halede gelebilir. Bir kayıtın iyi olmasında mix bir etkendendir alınan kayıtaki aletlerde mix kadar önemlidir.

Karekteri olmayan, sesi bozmakdan başka bir işlevi olmayan bir preamp, mikrofon vs. sizin kayıtlarınızın iyi olmamasına neden olabilir bu yüzden sizin kayıtlarınızın ne kadar iyi olduğu Kayıt zincirindeki ekipmanların iyiliğine, kayıtı alan kişinin tecrübesine, kayıttaki vokalist veya enstruman çalan kişiye, ve ses mühendisinin ortaya koyacağı işe bağlıdır.

Tek başına bir mixden beklenen "mixle herşey düzelir süper olur" pekde gerçekci değildir bence. mixdeki en önemli olay ise " mixin bir kalıbı yoktur" " bunları ekle süper olur " gibi birşey söz konusu olmaz.

 
Tarih       : 11 Ağustos 2015
 
 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2015-2016 www.Radiontime.com